Ötödik éve szervezte meg Zala Vármegye Önkormányzata a vármegyében újonnan munkába álló falu- és tanyagondnokok alapképzését, amely idén február végén vette kezdetét és a mai vizsgával, a megszerzett tanúsítványok ünnepélyes átadásával zárult. Mind a 26 képzésben résztvevő eredményes vizsgát tett a Belügyminisztérium, a Slachta Margit Nemzeti Szociálpolitikai Intézet, valamint a vármegye önkormányzata által delegált tagokból álló háromtagú bizottság előtt. Velük együtt immár 123 fő végezte el Zala vármegyében az önkormányzat által szervezett képzést az elmúlt 5 évben, mondta el köszöntőjében Dr. Pál Attila, a közgyűlés elnöke.
2021-től a megyei önkormányzatok gondoskodnak a falugondnoki munkakörben foglalkoztatottak képzéséről, elevenítette fel Dr. Pál Attila a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló törvény módosítása nyomán kapott feladatkört. - Ezt a döntést rendkívüli örömmel fogadtuk, hiszen a falugondnoki szolgálat a vidékfejlesztés azon területe, ahol a segítő munka közvetlenül szolgálja a vidéken élő embereket. A falugondnokok tartják a kapcsolatot a lakossággal, különösen a társadalom sérülékeny rétegeivel, ezért fontos, hogy képzésük a lehető legmagasabb színvonalon valósuljon meg.
Köszöntőjében kitért a képzés tartalmára is: az elhangzott előadások és gyakorlati foglalkozások célja az volt, hogy a képzésben résztvevők olyan alapismeretekhez jussanak, amelyek képessé teszik őket a végzendő szolgáltatás színvonalas ellátására. Tudjanak segítséget nyújtani az egyes ágazati ellátórendszerekben való tájékozódáshoz, ismerjék az ellátásokat igénybe vevők jogainak érvényre juttatási lehetőségeit. A munkájuk során felmerülő problémák megoldása érdekében fontos, hogy tudják, hova fordulhatnak segítségért, információkért. Ismerjék a szociális ellátások formáit, a személy- és ételszállítás feltételeit és szabályait, a szállítóeszközre, illetve a szállítást végző személyre vonatkozó előírásokat. A falugondnokok a kistelepüléseken a jó értelemben vett mindenesek, rajta tartják szemüket az időseken, hozzák-viszik a gyerekeket, segítenek a közösségi alkalmak szervezésében.
Zala vármegyében 2025. január 1-jén 209 szolgálat rendelkezett működési engedéllyel.
Ebből 198 falugondnoki, 11 tanyagondnoki szolgálat.
208 önkormányzati fenntartású, 1 pedig társulás, de a települési önkormányzatok között is több szolgálat illetékességi területe terjed ki a székhelyen kívüli további településre, településekre.
A vármegye 258 települése közül közel 220 településen teljesít szolgálatot falu-, vagy tanyagondnok.
A képzési program által szakmai felkészítő-, szakmai specializáció-, valamint képességfejlesztés tantárgyblokkokra bontott struktúra keretében a hallgatók a falugondnoki, tanyagondnoki tevékenység alapismereteivel, társadalom- és közösségismereti témákkal is találkoztak. Áttekintették a szociális munka és a segítő foglalkozás teljes spektrumát, emellett terepgyakorlaton vettek részt négy zalai településen az önkormányzat és a helyi falugondnok vendégszeretetét és szakmai támogatását élvezve. A képességfejlesztési tantárgyblokk teljesítése során intenzív kommunikációs és szakmai önismereti tréningben, emellett a Zala Vármegyei Rendőrfőkapitányság által biztosított lehetőségként vezetéstechnikai gyakorlatban is részük lehetett.
– Gratulálok valamennyiüknek és kívánok sok sikert munkakörük betöltéséhez, kitartást és erőt az emberek segítéséhez. Területfejlesztésért felelős önkormányzati szereplőként ismerem a vármegyénk területén működő önkormányzatok helyzetét, kihívásait. A Zalára jellemző aprófalvas településszerkezet miatt különösen fontosnak tartom az élő kapcsolatot a zalai emberekért dolgozó falugondnokokkal.
Munkájuk jelentőségét a kormányzat is érzékeli, Miniszterelnök Úr kilátásba helyezte, hogy bővítik a falugondnoki szolgálattal érintett települések számát: 2026. januártól az 1500 főnél nem nagyobb településeket is bevonják a szolgáltatás-nyújtási körbe, valamint megemelik a falugondnoki normatívát.
vissza...