Cookie Consent by FreePrivacyPolicy.com

Hírek

Ülést tartott a Zala Vármegyei Közgyűlés
2025.05.08

A Zala Vármegyei Közgyűlés 2025. május 8-án, csütörtökön harmadik ülését tartotta az idei évben. A meghívóban szereplő napirendi pontok és azok tárgyalási sorrendjének elfogadása után a testület először a Zala vármegyei rendőrfőkapitány közbiztonsági helyzetről és az annak érdekében tett intézkedésekről szóló beszámolóját hallgatta meg. Második napirendi pontként a közgyűlés a Zalai Területfejlesztési Ügynökség Közhasznú Nonprofit Kft. 2024. évi egyszerűsített éves beszámolóját és közhasznúsági mellékletét tárgyalta meg. Ezt követően a Zala Vármegyei Önkormányzati Hivatal 2024. évi belső ellenőrzési jelentését is elfogadta, amelyet a pénzügyi tárgyú napirendi pontok körébe tartozó, 2024. évi zárszámadásról és a maradvány megállapításáról szóló rendelet megalkotása követett.


Zala Vármegye Önkormányzata 2025. évi költségvetését a Közgyűlés a 2/2025. (I.31.) önkormányzati rendeletével 1.043.285e Ft bevételi-kiadási főösszeggel állapította meg. Az önkormányzatnak 2024. december 31-én nem volt adósságállománya, a 2025. évre már tovább tervezett maradvány összegén túl a jelen ülésen módosított 2025. évi költségvetésen 5.372 e Ft összegű maradvány került átvezetésre. A változtatás eredményeként Zala Vármegye Önkormányzata 2025. évi költségvetésének bevétel-kiadási főösszege 1.053.575 e Ft-ra módosul.

A vármegye önkormányzata együttműködési megállapodás aláírásáról döntött a Muravidéki Magyar Önkormányzati Nemzeti Közösséggel. A megállapodás érdekében benyújtott támogatási kérelem az évente sikeresen megvalósított programok továbbvitelét jelölte meg célként, amely egyebek mellett lehetőséget biztosít iskolásoknak szóló drámatábor szervezésének, a Nemzeti Összetartozás Napja alkalmából szervezett rendezvény lebonyolításának, valamint muravidéki műkedvelő csoportok szakmai vezetésének támogatására is.

Hetedik napirendként a vármegye önkormányzata által az Interreg Ausztria-Magyarország Együttműködési Program pályázati felhívásaira benyújtott „HySISI” és „EqualEnergy” című pályázatok jóváhagyásáról szavaztak a képviselők.

 

A rendőrségi beszámoló keretében Dr. Vereckei Csaba Iván elmondta, hogy Zala vármegye a bűncselekménnyel nem érintett települések száma tekintetében az országosan a harmadik helyen áll. Kitért az állományt érintő, megtisztelő Év Rendőre elismerésre, amelyet közrendvédelmi kategóriában Rutsch Tamás r. törzsőrmester vehetett át Pintér Sándor belügyminisztertől, valamint a kapitányságok vezetői megbízásainak véglegesítésére, illetve meghosszabbítására is, jelezve, hogy a szervezetet e tekintetben is stabilitás jellemzi. Elmondta, hogy a tavalyi évben országosan fordult meg az addig egyre javuló bűnügyi statisztika, a zalai változás is ezt követi le, a számok mögé nézve azonban a megélt közbiztonsági helyzet nem romlott, hiszen a bűncselekmények egyre inkább az online térbe tolódnak. Az e területen végzett nyomozás eredményeként a tavalyi évben munkatársai mintegy 50 millió forint visszaszerzésében működtek közre. Az emberölési esetek felderítése továbbra is 100 %-os, a lakásbetörések száma az előző évhez képest a felére csökkent, felderítési mutatója 95 %-kal az országos rangsor elején van. A közterületen elkövetett cselekmények felderítésének eredményessége szintén országosan kiemelkedő. A főkapitány áttekintést nyújtott a gyanús pénzmozgásokra szakosodott DANTE, a Drog Ellenes Totális Akcióterv, vagyis a DELTA és a gyermekbántalmazást megelőző felvilágosító tevékenység, a Fecskefészek programok keretében végzett munkáról is. A közlekedésbiztonság témakörében kiemelte, hogy a balesetek első számú kiváltó oka továbbra is a gyorshajtás, amelynek megelőzése érdekében végzik ellenőrző és szankcionáló tevékenységüket, tudva és vállalva, hogy ezzel népszerűségük nem növekszik. A szervezetet érintő fejlesztések körében a rendőség vármegyei vezetője tájékoztatta a közgyűlést a főkapitányság épületét érintő felújítás befejezéséről, a technológiai újítások körében pedig elektromos meghajtású gépjármű beszerzéséről, valamint a balesetek drónnal történő helyszínelésének sikeres pilot projektjéről, amely ugyancsak szakmai elismerésben részesült. Az írásos előterjesztésben megjelölt főbb célkitűzések között a  vezető baleseti okokkal, valamint az ittas vezetéssel és a passzív biztonsági eszközök használatával kapcsolatos rendőri intézkedések eredményességének fokozása, a kiemelt bűncselekmények eredményes felderítése, a nyomozások időszerűségének javítása, a kibertérben elkövetett bűncselekmények elleni eredményes és hatékony fellépés, valamint a kábító hatású szerek előállításával, terjesztésével, fogyasztásával kapcsolatos cselekményekkel szembeni „zéró tolerancia” érvényesítése szerepel.

vissza...