Cookie Consent by FreePrivacyPolicy.com

Hírek

Megalakult a vármegyei horvát önkormányzat
2024.10.08

A Zala Vármegyei Horvát Nemzetiségi Önkormányzat 2024. október 7-én tartotta alakuló ülését, ahol a testület elnökévé Kovácsné Kővágó Annát, alelnökévé György Gábort választotta.


Az alakuló ülést az új elnök megválasztásáig a korelnök és a testület korábbi elnöke, Vargovics József Árpádné vezette.

20241007_h_a_1

A tisztségviselők megválasztását kevetően a testület megválasztotta a pénzügyi bizottságot: elnök: Vargovics József Árpádné, alelnök: Kapuvári Zoltán, tag: Lengyel Attiláné.

A közgyűlés megalkotta új szervezeti és működési szabályzatát, valamint elfogadta a Zala Vármegye Önkormányzatával kötendő együttműködési megállapodást.

*

A nemzetiségi önkormányzati képviselők 2024. évi általános választásán a Zala vármegyei horvát nemzetiségi területi önkormányzati választás eredményeként megválasztott közgyűlési képviselők:

Kovácsné Kővágó Anna, Vargovics József Árpádné, Kapuvári Zoltán, György Gábor, Lengyel Attiláné, Háriné Hederics Tímea, Hederics Mártonné.

20241007_h_a_2

 

Az elmúlt ciklus munkáját Vargovics József Árpádné így összegezte:

Mindannyian emlékezünk arra, hogy már az elején kihangsúlyoztuk: a legfontosabb feladatunk kell, hogy legyen a régiónkban élő horvát fiatalok támogatása: mit is jelent ez konkrétan? A régióban működő horvát nyelvet oktató általános iskolákat támogattuk, elsősorban az anyaországi kirándulások költségeihez járultunk hozzá. Horvát kulturális és hagyományőrző rendezvényeinek lebonyolításában is közreműködtünk. Fiataljaink számára – lásd Nagykanizsán – ingyenes horvát nyelvtanfolyamot szerveztünk. Nagy örömünkre régiónkban már több tamburazenekar is működik, így Murakeresztúron az általános iskolában, illetve a középiskolásokból álló együttes is rendszeresen fellép a helyi rendezvényeken. Mindkét együttes vezetője Havasi Ákos.  Tótszerdahelyen szintén Trojkó Zsolt igazgató úr vezetésével működik az iskolai, Hegedüs Erik vezetésével a középiskolásokból álló tamburazenekar. Nagykanizsán szintén két zenekarral is büszkélkedhetünk: A Stobos amelyet Havasi Ákos vezet, illetve a Muzikaj csapatával, amelyet Horváth Bálint irányít. Az említett együttesek anyagi támogatása sem maradt el. Gondolok itt az egyes rendezvényeken való szereplésre, különböző táborok finanszírozására. Immár két alkalommal pályázati támogatással Rijekában szerveztük a Horvát zenei és hitéleti tábort.

Minden évben ösztöndíjat állapítottunk meg azoknak a diákoknak a részére, akik horvát középiskolában tanulnak, tanulják a horvát nyelvet, illetve részt vesznek a horvát önkormányzatok programjainak szervezésében.

Ami a horvát települések kórusait illeti: támogattuk a fellépéseket, támogattuk a népviseleti ruhák varratását. Ügyeltünk arra, hogy a nagyobb rendezvények megszervezéséhez nagyobb anyagi támogatást nyújtsunk.  Természetesen olyanra gondolok, ahol anyaországi szereplők fellépését kellett finanszírozni. Pl. Tótszentmártonban, Tótszerdahelyen, Murakeresztúron illetve Nagykanizsán.

Az elmúlt ciklusban több horvát nyelvű könyvbemutatóra került sor, amelynek költségét fizettük. Különböző gyűjtemények, könyvek kiadása is fontos volt számunkra, így annak megvalósításában is közreműködtünk.

Az Országos Horvát Önkormányzat által szervezett programokba is bekapcsolódtunk, így 2023-ban házigazdaként megszerveztünk az Országos horvát nap kulturális rendezvényét, amely igen színvonalasra sikeredett. Szintén házigazdái voltunk az Országos horvát fiatalok hitéleti táborának, illetve az Országos horvát zarándoknapnak is, amely tavaly szeptemberben került megrendezésre Homokkomáromban.

Ha már zarándoklatról beszélünk, minden évben részt vettünk más régióban szervezett horvát zarándoklaton, illetve mi is megvalósítjuk a saját horvát zarándokmisénket Homokkomáromban. A horvát nyelvet tanuló általános iskolások részére kétszer is megszerveztük a Horvát ifjúsági templomi kórustalálkozót, amelyre büszkék vagyunk, mivel tanulóink igen felkészülten, színvonalas műsort adtak elő.

Ami az anyaországi kapcsolatokat illeti: Minden évben szerveztünk zarándoklatot Horvátországba, így Maria Bistricára, Trsatra, Ludbregbe. Itt is lehetőséget adtunk híveinknek a horvát nyelvű egyházi énekek, imák gyakorlására. Segítettük a Muraközi és Mura menti települések kapcsolatainak erősítését, általános iskolák kapcsolatainak létrehozását.

Összegezve: a költségvetésünk legnagyobb kiadási tétele a fiatalokkal van összefüggésben, ami rendjén is van, hiszen a megyei önkormányzat kell, hogy legyen a felnövekvő nemzedék pártfogója, főleg ha a horvát oktatás fejlesztése, a horvát kultúra megismertetése, a hagyományok ápolása a cél.

vissza...