2025.07.04 - Ünnepélyes keretek között tartották meg csütörtökön az Agrár- és Élettudományi Egyetem Georgikon Campusának oklevélátadó rendezvényét, ahol 119 hallgató vehette át diplomáját különböző képzési formákban. A fennállásának 228. évfordulóját ünneplő intézmény továbbra is meghatározó szerepet játszik a hazai agrárfelsőoktatásban. A végzősöket többek között Szabó Péter, a Georgikon Campus főigazgató-helyettese, Rózsa László, a Georgikon Campus főigazgatója, Nagy Bálint országgyűlési képviselő, közlekedésért felelős államtitkár, valamint Rétvári Róbert, a Zala Vármegyei Közgyűlés alelnöke köszöntötte.
2025.07.02 - Uniós támogatással természetvédelmi fejlesztés veszi kezdetét a Kis-Balatonon. A projektnyitó rendezvényen Rácz András, az Agrárminisztérium államtitkárának köszöntőjét követően Bende Zsolt igazgató és Rozner György általános igazgatóhelyettes számolt be a részletekről. A program az Ingói-berek és a Zalavári-nagylegelő vízkormányzásának biztonságát fokozza. A nemzeti park igazgatósága a vagyonkezelésében lévő zalavári területének gyepeit mintegy 100 magyar bivaly legeltetésével tartja karban. A fejlesztés az ezen területen élő magyar genetikájú bivalyok életminőségét is javítani fogja. Zala Vármegye Önkormányzata részéről Rétvári Róbert alelnök vett részt a rendezvényen.
2025.07.01 - A mezőgazdasági vállalkozások generációváltását elősegítő pályázatról, valamint a kapcsolódó kérelmekről tartott fórumot és sajtótájékoztatót Zalaegerszegen, a NAK Zala Vármegyei Igazgatóságán Sabján Krisztián, a NAK vármegyei elnöke, Süle Katalin, általános agrárgazdasági ügyekért felelős alelnök, a MAGOSZ Zala Vármegyei elnöke és Vigh László országgyűlési képviselő. Az érdeklődőket dr. Farkas Diana, a NAK vezető földügyi szakértője, dr. Cseh Tibor, a MAGOSZ főtitkára, a NAK országos alelnöke és Nagy Viktor, a MAGOSZ szakmai titkára tájékoztatta részletekről. Zala Vármegye Önkormányzatát alelnöke, Pácsonyi Imre képviselte az eseményen.
2025.06.30 - Az Interreg Central Europe program forrásaiból támogatott CE-Spaces4All című, CE0100331 azonosítószámú projekt keretében tartottak hétfőn szakmai workshopot a vármegye önkormányzata székhelyén. A pályázat során kiválasztott akadálymentes túraútvonalakat Simon Zsolt, a Nyugat-Pannon Nonprofit Kft. projektmenedzsere, a készülő videóban szereplő akadálymentes helyszíneket munkatársa Aradszki Zsombor mutatta be. A részvevőket a közgyűlés alelnöke, Rétvári Róbert köszöntötte, kiemelve Zala turisztikai palettájának sokszínűségét, valamint a törekvést, hogy ezen értékek mindenki részére elérhetővé váljanak.
2025.06.30 - Vasárnap Zalaszombatfán is falunapot tartottak, amely a kápolnában tartott Péter, Pál-napi szentmisével vette kezdetét, majd a rendezvénytér mellett főzőversennyel folytatódott. Délután rendezték meg a Flúgos Futam névre keresztelt jukker versenyt és a zenei műsort, amely előtt Vigh László országgyűlési képviselő és Pácsonyi Imre, a vármegyei közgyűlés alelnöke köszöntötte az érdeklődőket.
Zalaegerszeg, 2025. január – Az ESINERGY projekt célja a modern energiatechnológia egyik kulcskérdésének megoldása, azaz a megtermelt elektromos teljesítmény és a fogyasztás különbségéből adódó hálózati leterheltségből adódó egyensúlyhiány kezelése.
Az Európai Unió Interreg Duna Transznacionális Programja által finanszírozott ESINERGY projekt az elektromos hálózatok csúcsterhelésének csökkentésére összpontosít, lehetővé téve az energiatermelők számára, hogy hatékonyabban hasznosítsák az energiát saját szükségleteik kielégítésére – például hőszivattyúk, energiatároló rendszerek, töltőállomások és energiaközösségek táplálására. Ezek az innovatív megközelítések lehetővé teszik az érdekelt felek számára az energiatermelés és -fogyasztás egyensúlyának megteremtését, miközben támogatják az önellátást.
A projekt célja továbbá a szakpolitikai döntéshozás támogatása, egy transznacionális stratégia kidolgozásával az elektromos hálózatok csúcsterhelésének kezelésére. Ez a stratégia lehetővé teszi a hatékony energetikai megoldások más régiókban való megismétlését, előmozdítva Európa energetikai átállását.
Céljai elérése érdekében az ESINERGY partnerei a következő kísérleti tevékenységeket hajtják végre:
1. Intelligens napenergia-gazdálkodás – Martjanci, Szlovénia. A szlovén partner a Vehicle-to-Building és a Vehicle-to-Grid rendszerek kiépítésén dolgozik, amelyek lehetővé teszik az elektromos járművek töltését és az elektromos energia visszatáplálását a járművekből a hálózatba.
2. Akkumulátoros tároló rendszer – Csáktornya, Horvátország. A horvát partner egy 20 kWh-s akkumulátorrendszert szerel fel támogató infrastruktúrával, hogy a napelemekből energiát gyűjtsön, és az akkor is elérhető legyen, amikor nem süt a nap.
3. Városrészi energiamonitoring rendszer kialakítása – Weiz, Ausztria. Az osztrák partner 100 kWh-s akkumulátorrendszert valósít meg a város egyetemén, és egy 15 tagú energiaközösség létrehozásán dolgozik, hogy csökkentse a hálózatfüggőséget és a csúcsterheléseket.
4. Decentralizált üzemek felügyelete és ellenőrzése – Bad Hidelang, Németország. A német partner integrálja a 314 tagú energiaszövetkezet töltési infrastruktúráját és előrejelző rendszereit, amelyek környezeti adatokat gyűjtenek, és lehetővé teszik a termelési kapacitások rugalmas működtetését.
5. Intelligens akkumulátorkezelés – Beloslav, Bulgária. Egy üvegfeldolgozó üzemben a bolgár partner intelligens energiatároló rendszerrel optimalizálja a villamosenergia-termelést és -fogyasztást, hogy az aktuális piaci árak alapján irányítsa a termelést és a fogyasztást.
6. Napelemes erőmű és tárolórendszer – Goražde, Bosznia-Hercegovina. Bosnyák partnerünk egy 10 kW-os tetőtéri napelemes erőművet telepít 10 kWh-s akkumulátortároló rendszerrel.
7. Hőszivattyúk a helyi kórház számára – Kotun, Ukrajna. Az ukrán partner 20 kW-os levegő-víz hőszivattyút telepít egy tetőtéri mini naperőművel egy helyi kórház terápiás-rehabilitációs osztályára, hogy energiafüggetlenséget és folyamatos energiaellátást biztosítson az áramszünetek idején.
8. Demonstrációs energiaközösség létrehozása Lentiben – Zala vármegyében, Lenti városában a projekt magyar partnere előkészíti egy energiaközösség létrehozását.
Csatlakozzon az ESINERGY projekthez
Az ESINERGY projekt nem csupán a technológiai innovációról szól, hanem a fenntartható jövő felépítéséről is a határokon átnyúló együttműködés és szakpolitika-fejlesztés előmozdításával. Legyen naprakész tevékenységeinkről, és tudjon meg többet innovatív megoldásainkról!
Kövessen minket:
Projekt honlapja: https://interreg-danube.eu/projects/esenergy
YouTube: https://www.youtube.com/@InterregESINERGY
LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/interreg-esenergy
vissza...
A Zalai borvidék
A Zalai borvidék Zala vármegyében a Zalai-dombság oldalain és fennsíkjain, illetve a Keszthelyi-hegység északnyugati részének lejtőin a Zalai-dombság agroökológiai körzetben alakult ki. A borvidéknek két körzete van.