2025.07.04 - Ünnepélyes keretek között tartották meg csütörtökön az Agrár- és Élettudományi Egyetem Georgikon Campusának oklevélátadó rendezvényét, ahol 119 hallgató vehette át diplomáját különböző képzési formákban. A fennállásának 228. évfordulóját ünneplő intézmény továbbra is meghatározó szerepet játszik a hazai agrárfelsőoktatásban. A végzősöket többek között Szabó Péter, a Georgikon Campus főigazgató-helyettese, Rózsa László, a Georgikon Campus főigazgatója, Nagy Bálint országgyűlési képviselő, közlekedésért felelős államtitkár, valamint Rétvári Róbert, a Zala Vármegyei Közgyűlés alelnöke köszöntötte.
2025.07.02 - Uniós támogatással természetvédelmi fejlesztés veszi kezdetét a Kis-Balatonon. A projektnyitó rendezvényen Rácz András, az Agrárminisztérium államtitkárának köszöntőjét követően Bende Zsolt igazgató és Rozner György általános igazgatóhelyettes számolt be a részletekről. A program az Ingói-berek és a Zalavári-nagylegelő vízkormányzásának biztonságát fokozza. A nemzeti park igazgatósága a vagyonkezelésében lévő zalavári területének gyepeit mintegy 100 magyar bivaly legeltetésével tartja karban. A fejlesztés az ezen területen élő magyar genetikájú bivalyok életminőségét is javítani fogja. Zala Vármegye Önkormányzata részéről Rétvári Róbert alelnök vett részt a rendezvényen.
2025.07.01 - A mezőgazdasági vállalkozások generációváltását elősegítő pályázatról, valamint a kapcsolódó kérelmekről tartott fórumot és sajtótájékoztatót Zalaegerszegen, a NAK Zala Vármegyei Igazgatóságán Sabján Krisztián, a NAK vármegyei elnöke, Süle Katalin, általános agrárgazdasági ügyekért felelős alelnök, a MAGOSZ Zala Vármegyei elnöke és Vigh László országgyűlési képviselő. Az érdeklődőket dr. Farkas Diana, a NAK vezető földügyi szakértője, dr. Cseh Tibor, a MAGOSZ főtitkára, a NAK országos alelnöke és Nagy Viktor, a MAGOSZ szakmai titkára tájékoztatta részletekről. Zala Vármegye Önkormányzatát alelnöke, Pácsonyi Imre képviselte az eseményen.
2025.06.30 - Az Interreg Central Europe program forrásaiból támogatott CE-Spaces4All című, CE0100331 azonosítószámú projekt keretében tartottak hétfőn szakmai workshopot a vármegye önkormányzata székhelyén. A pályázat során kiválasztott akadálymentes túraútvonalakat Simon Zsolt, a Nyugat-Pannon Nonprofit Kft. projektmenedzsere, a készülő videóban szereplő akadálymentes helyszíneket munkatársa Aradszki Zsombor mutatta be. A részvevőket a közgyűlés alelnöke, Rétvári Róbert köszöntötte, kiemelve Zala turisztikai palettájának sokszínűségét, valamint a törekvést, hogy ezen értékek mindenki részére elérhetővé váljanak.
2025.06.30 - Vasárnap Zalaszombatfán is falunapot tartottak, amely a kápolnában tartott Péter, Pál-napi szentmisével vette kezdetét, majd a rendezvénytér mellett főzőversennyel folytatódott. Délután rendezték meg a Flúgos Futam névre keresztelt jukker versenyt és a zenei műsort, amely előtt Vigh László országgyűlési képviselő és Pácsonyi Imre, a vármegyei közgyűlés alelnöke köszöntötte az érdeklődőket.
A Zala Vármegyei Horvát Nemzetiségi Önkormányzat 2024. október 7-én tartotta alakuló ülését, ahol a testület elnökévé Kovácsné Kővágó Annát, alelnökévé György Gábort választotta.
Az alakuló ülést az új elnök megválasztásáig a korelnök és a testület korábbi elnöke, Vargovics József Árpádné vezette.
A tisztségviselők megválasztását kevetően a testület megválasztotta a pénzügyi bizottságot: elnök: Vargovics József Árpádné, alelnök: Kapuvári Zoltán, tag: Lengyel Attiláné.
A közgyűlés megalkotta új szervezeti és működési szabályzatát, valamint elfogadta a Zala Vármegye Önkormányzatával kötendő együttműködési megállapodást.
*
A nemzetiségi önkormányzati képviselők 2024. évi általános választásán a Zala vármegyei horvát nemzetiségi területi önkormányzati választás eredményeként megválasztott közgyűlési képviselők:
Kovácsné Kővágó Anna, Vargovics József Árpádné, Kapuvári Zoltán, György Gábor, Lengyel Attiláné, Háriné Hederics Tímea, Hederics Mártonné.
Az elmúlt ciklus munkáját Vargovics József Árpádné így összegezte:
Mindannyian emlékezünk arra, hogy már az elején kihangsúlyoztuk: a legfontosabb feladatunk kell, hogy legyen a régiónkban élő horvát fiatalok támogatása: mit is jelent ez konkrétan? A régióban működő horvát nyelvet oktató általános iskolákat támogattuk, elsősorban az anyaországi kirándulások költségeihez járultunk hozzá. Horvát kulturális és hagyományőrző rendezvényeinek lebonyolításában is közreműködtünk. Fiataljaink számára – lásd Nagykanizsán – ingyenes horvát nyelvtanfolyamot szerveztünk. Nagy örömünkre régiónkban már több tamburazenekar is működik, így Murakeresztúron az általános iskolában, illetve a középiskolásokból álló együttes is rendszeresen fellép a helyi rendezvényeken. Mindkét együttes vezetője Havasi Ákos. Tótszerdahelyen szintén Trojkó Zsolt igazgató úr vezetésével működik az iskolai, Hegedüs Erik vezetésével a középiskolásokból álló tamburazenekar. Nagykanizsán szintén két zenekarral is büszkélkedhetünk: A Stobos amelyet Havasi Ákos vezet, illetve a Muzikaj csapatával, amelyet Horváth Bálint irányít. Az említett együttesek anyagi támogatása sem maradt el. Gondolok itt az egyes rendezvényeken való szereplésre, különböző táborok finanszírozására. Immár két alkalommal pályázati támogatással Rijekában szerveztük a Horvát zenei és hitéleti tábort.
Minden évben ösztöndíjat állapítottunk meg azoknak a diákoknak a részére, akik horvát középiskolában tanulnak, tanulják a horvát nyelvet, illetve részt vesznek a horvát önkormányzatok programjainak szervezésében.
Ami a horvát települések kórusait illeti: támogattuk a fellépéseket, támogattuk a népviseleti ruhák varratását. Ügyeltünk arra, hogy a nagyobb rendezvények megszervezéséhez nagyobb anyagi támogatást nyújtsunk. Természetesen olyanra gondolok, ahol anyaországi szereplők fellépését kellett finanszírozni. Pl. Tótszentmártonban, Tótszerdahelyen, Murakeresztúron illetve Nagykanizsán.
Az elmúlt ciklusban több horvát nyelvű könyvbemutatóra került sor, amelynek költségét fizettük. Különböző gyűjtemények, könyvek kiadása is fontos volt számunkra, így annak megvalósításában is közreműködtünk.
Az Országos Horvát Önkormányzat által szervezett programokba is bekapcsolódtunk, így 2023-ban házigazdaként megszerveztünk az Országos horvát nap kulturális rendezvényét, amely igen színvonalasra sikeredett. Szintén házigazdái voltunk az Országos horvát fiatalok hitéleti táborának, illetve az Országos horvát zarándoknapnak is, amely tavaly szeptemberben került megrendezésre Homokkomáromban.
Ha már zarándoklatról beszélünk, minden évben részt vettünk más régióban szervezett horvát zarándoklaton, illetve mi is megvalósítjuk a saját horvát zarándokmisénket Homokkomáromban. A horvát nyelvet tanuló általános iskolások részére kétszer is megszerveztük a Horvát ifjúsági templomi kórustalálkozót, amelyre büszkék vagyunk, mivel tanulóink igen felkészülten, színvonalas műsort adtak elő.
Ami az anyaországi kapcsolatokat illeti: Minden évben szerveztünk zarándoklatot Horvátországba, így Maria Bistricára, Trsatra, Ludbregbe. Itt is lehetőséget adtunk híveinknek a horvát nyelvű egyházi énekek, imák gyakorlására. Segítettük a Muraközi és Mura menti települések kapcsolatainak erősítését, általános iskolák kapcsolatainak létrehozását.
Összegezve: a költségvetésünk legnagyobb kiadási tétele a fiatalokkal van összefüggésben, ami rendjén is van, hiszen a megyei önkormányzat kell, hogy legyen a felnövekvő nemzedék pártfogója, főleg ha a horvát oktatás fejlesztése, a horvát kultúra megismertetése, a hagyományok ápolása a cél.
vissza...A Zalai borvidék
A Zalai borvidék Zala vármegyében a Zalai-dombság oldalain és fennsíkjain, illetve a Keszthelyi-hegység északnyugati részének lejtőin a Zalai-dombság agroökológiai körzetben alakult ki. A borvidéknek két körzete van.