Cookie Consent by FreePrivacyPolicy.com

Legfrissebb hírek


2024.09.17 - Nagykorúvá vált a hagyományos Szilvafesztivál a zalai településen, miután 18. alkalommal is megrendezésre került az elmúlt hétvégén. Ezzel egyidőben a település római katolikus temploma felszentelésének 30. évfordulóját is ünnepelték, amely alkalomból dr. Márfi Gyula nyugalmazott veszprémi érsek celebrált szentmisét. A kedvezőtlen időjárás nem szegte kedvét a szilvás desszertek készítőinek, a torták és sütemények zsűrizésére és díjazására is sor került. A rendezvényen bemutatták a helyi értéktár "Szilvágyi Értékeink" címet viselő kiadványát, amelyet köszöntőben méltatott Pácsonyi Imre, a Zala Vármegyei Közgyűlés alelnöke.

2024.09.14 - Zala Vármegye Közgyűlése 2024. szeptember 14-én (szombaton) tartotta ünnepi ülését, amelyet megtisztelt jelenlétével Dr. Vitályos Eszter kormányzati kommunikációért felelős államtitkár, Nagy Bálint közlekedésért felelős államtitkár, országgyűlési képviselő, Cseresnyés Péter országgyűlési képviselő, Rigó Csaba, a Gazdasági Versenyhivatal elnöke, Sáringer-Kenyeres Tamás, a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat elnöke, Dr. Sifter Rózsa főispán, Balaicz Zoltán, Zalaegerszeg megyei jogú város polgármestere, Balogh László, Nagykanizsa megyei jogú város polgármestere és Magyar Janez, Lendva község polgármestere. Az ülésen részt vett Zala vármegye díszpolgárai sorából Dr. Papp Lajos professzor, Németh János keramikus művész és Dr. Sipos Gyula, nyugalmazott vármegyei rendőr-főkapitány is. Az eseményen Dr. Pál Attila, a vármegyei közgyűlés elnöke mondott ünnepi köszöntőt, a rendezvény szónoka Dr. Vitályos Eszter kormányzati kommunikációért felelős államtitkár volt.

2024.09.14 - Dr. Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter pénteken Balatonlellére hívta egyeztetésre a Balaton-parti régiók képviselőit a térség egészségügyi ellátórendszerét érintő kérdések Dr. Takács Péter egészségügyi államtitkár részvételével való áttekintésére. A tanácskozáson Zala Vármegye Önkormányzata képviseletében Dr. Pál Attila, a közgyűlés elnöke vett részt.

2024.09.12 - Kovászna megyei delegáció, tagjai közt Jakab István Barna, Kovászna Megye Tanácsának alelnöke érkezett Lentibe szerdán kétnapos látogatásra egy, a Zala Vármegyei Önkormányzat által koordinált program keretében. A vendégek a város és a térség turisztikai kínálatával, főként a kerékpáros útvonalakkal és egyéb lehetőségekkel ismerkedtek. Küldöttség Lentiben, a Polgármesteri Hivatalban a kerékpáros fejlesztési lehetőségekről tárgyalt Horváth László polgármesterrel, valamint Pácsonyi Imrével, a vármegyei közgyűlés alelnökével, majd ellátogattak Lovásziba és Szécsiszigetre.

2024.09.11 - A Nyugat-Pannon Nonprofit Kft. - mint a Interreg Europe program által támogatott CycleRight projekt vezető partnere – kedden tartotta a projekt témája által érintett szervezetek csoportjának alakuló ülését Szombathelyen. A szakmai napra a nyugat-dunántúli vármegyék kerékpározással és fenntartható közlekedéssel foglalkozó önkormányzatai, szakmai és civil szervezetei kaptak meghívást. Az eseményen Zala Vármegye Önkormányzata részéről Pácsonyi Imre alelnök vett részt és tartott előadást a Zalában megvalósított, valamint folyamatban lévő kerékpáros fejlesztésekről.

Közadattár

Zala a termálfürdők hazája


Zala Megyei Klímastratégia kidolgozása
2017.11.27

A „Zala megye klímastratégiájának kidolgozásához kapcsolódó módszertan- és kapacitásfejlesztés, valamint szemléletformálás” című projekt keretében elkészült Zala Megye Klímastratégiájának egyeztetési változata, mely a Klímabarát Települések Szövetségének észrevételeit, javaslatait tartalmazva kerül társadalmasításra.


A jövő egyik meghatározó kihívása, Magyarország más tájaihoz hasonlóan, Zala megyében is az éghajlatváltozás lesz. A nyári hőhullámok gyakoriságának, hosszának és intenzitásának növekedése, az aszályokhoz, villámárvizekhez egyaránt vezető szélsőségesebbé váló évi csapadékeloszlás az éghajlatváltozás egyértelmű tünetei, amelyek fokozódására fel kell készülni. A szélsőséges időjárási események fokozódásának következtében Zala megye lakossága, természetes, természetközeli élőhelyei, növény- és állatvilága, továbbá épített környezete számos kihívással szembesül a következő évtizedekben. A klímastratégia az azonosított problématerületek mindegyikére vonatkozóan részletes helyzetfeltáráson alapuló célokat és intézkedéseket jelöl ki, amelyeknek közös jellemzője, hogy a várható változásokra tervezett formában megvalósuló, időben megkezdett felkészülést támogatják.

Zala megye klímastratégiája a lakossági célcsoportra irányuló közvetlen szemléletformálási tevékenységek ösztönzése mellett nagy hangsúlyt fektet az emberekkel szoros, napi kapcsolatban álló intézmények munkatársainak megszólítására is, abból a meggyőződésből kiindulva, hogy a személyes példamutatás, közvetlen megszólítás vezetnek leginkább eredményhez. Az éghajlatváltozás elleni küzdelem, és az azzal azonos jelentőséggel bíró alkalmazkodás minden Zala megyei lakos, intézmény, vállalkozás és civil szervezet közös ügye. A klímastratégia sikeres végrehajtásának egyik kulcsa e szereplők egymásra találása, hosszú távú partneri kapcsolatok kialakítása és sikeres működtetése.

A stratégiában meghatározásra került Zala megye klímavédelmi jövőképe, amely azokra az adottságokra és a meglévő tervekben, programokban lefektetett fejlesztési elképzelésekre épít, amelyek már eddig is meghatározták a megye fenntartható fejlődés és klímavédelem érdekében tett lépéseit. Ennek megfelelően a klímastratégia a Zöld utat a zalai klímabarát megoldásoknak jelmondatot tűzte ki a klímastratégia jövőképéül, amelynek értelmében Zala megye az összehangolt, klímabarát és tervszerű turisztikai, erdészeti, mezőgazdasági, vízgazdálkodási és településüzemeltetési mérséklési és alkalmazkodási programok és projektek sikeres megvalósítójává válik.

A fenti gondolatokat tükröző, azok alapján összeállított célrendszerben az összesen 15 db mitigációs, adaptációs és szemléletformálási cél alá rendelt 42 db intézkedést tartalmazó megyei klímastratégia eredményes megvalósítása esetén Zala megye 2050-re a turisztikai, erdészeti, mezőgazdasági és zöldfelület-gazdálkodási fenntartható klímavédelmi beruházásaival, valamint a települések megújuló energetikai és energiahatékonysági fejlesztéseivel eredményesen csökkenti kibocsátásait. Az alkalmazkodást szolgáló fejlesztései révén megvédi a természeti erőforrásait, természeti és épített környezetét, sérülékeny térségeit és településeit, valamint kiváló turisztikai adottságait. Intézményei, vállalkozásai és lakossága egyaránt hasznosítják az új, klímabarát megoldásokat és aktívan összefognak és közreműködnek a klímabarát megoldások és jó példák elterjesztésében.

Zala megyei klímastratégia

Számítunk együttműködésére és várjuk észrevételeit a gyorvari.adrienn@zalamegye.hu és a simonne.nagy.margit@zalamegye.hu e-mail címekre december 19-ig.

Zalaegerszeg, 2017. november 27.

vissza...

A Zalai borvidék

A Zalai borvidék Zala vármegyében a Zalai-dombság oldalain és fennsíkjain, illetve a Keszthelyi-hegység északnyugati részének lejtőin a Zalai-dombság agroökológiai körzetben alakult ki. A borvidéknek két körzete van.


Bővebben