2025.07.04 - Ünnepélyes keretek között tartották meg csütörtökön az Agrár- és Élettudományi Egyetem Georgikon Campusának oklevélátadó rendezvényét, ahol 119 hallgató vehette át diplomáját különböző képzési formákban. A fennállásának 228. évfordulóját ünneplő intézmény továbbra is meghatározó szerepet játszik a hazai agrárfelsőoktatásban. A végzősöket többek között Szabó Péter, a Georgikon Campus főigazgató-helyettese, Rózsa László, a Georgikon Campus főigazgatója, Nagy Bálint országgyűlési képviselő, közlekedésért felelős államtitkár, valamint Rétvári Róbert, a Zala Vármegyei Közgyűlés alelnöke köszöntötte.
2025.07.02 - Uniós támogatással természetvédelmi fejlesztés veszi kezdetét a Kis-Balatonon. A projektnyitó rendezvényen Rácz András, az Agrárminisztérium államtitkárának köszöntőjét követően Bende Zsolt igazgató és Rozner György általános igazgatóhelyettes számolt be a részletekről. A program az Ingói-berek és a Zalavári-nagylegelő vízkormányzásának biztonságát fokozza. A nemzeti park igazgatósága a vagyonkezelésében lévő zalavári területének gyepeit mintegy 100 magyar bivaly legeltetésével tartja karban. A fejlesztés az ezen területen élő magyar genetikájú bivalyok életminőségét is javítani fogja. Zala Vármegye Önkormányzata részéről Rétvári Róbert alelnök vett részt a rendezvényen.
2025.07.01 - A mezőgazdasági vállalkozások generációváltását elősegítő pályázatról, valamint a kapcsolódó kérelmekről tartott fórumot és sajtótájékoztatót Zalaegerszegen, a NAK Zala Vármegyei Igazgatóságán Sabján Krisztián, a NAK vármegyei elnöke, Süle Katalin, általános agrárgazdasági ügyekért felelős alelnök, a MAGOSZ Zala Vármegyei elnöke és Vigh László országgyűlési képviselő. Az érdeklődőket dr. Farkas Diana, a NAK vezető földügyi szakértője, dr. Cseh Tibor, a MAGOSZ főtitkára, a NAK országos alelnöke és Nagy Viktor, a MAGOSZ szakmai titkára tájékoztatta részletekről. Zala Vármegye Önkormányzatát alelnöke, Pácsonyi Imre képviselte az eseményen.
2025.06.30 - Az Interreg Central Europe program forrásaiból támogatott CE-Spaces4All című, CE0100331 azonosítószámú projekt keretében tartottak hétfőn szakmai workshopot a vármegye önkormányzata székhelyén. A pályázat során kiválasztott akadálymentes túraútvonalakat Simon Zsolt, a Nyugat-Pannon Nonprofit Kft. projektmenedzsere, a készülő videóban szereplő akadálymentes helyszíneket munkatársa Aradszki Zsombor mutatta be. A részvevőket a közgyűlés alelnöke, Rétvári Róbert köszöntötte, kiemelve Zala turisztikai palettájának sokszínűségét, valamint a törekvést, hogy ezen értékek mindenki részére elérhetővé váljanak.
2025.06.30 - Vasárnap Zalaszombatfán is falunapot tartottak, amely a kápolnában tartott Péter, Pál-napi szentmisével vette kezdetét, majd a rendezvénytér mellett főzőversennyel folytatódott. Délután rendezték meg a Flúgos Futam névre keresztelt jukker versenyt és a zenei műsort, amely előtt Vigh László országgyűlési képviselő és Pácsonyi Imre, a vármegyei közgyűlés alelnöke köszöntötte az érdeklődőket.
A vármegye önkormányzata harmadik alkalommal szervezte meg és bonyolította le a falu-és tanyagondnoki alapképzést, amely ezúttal is valamennyi képzésben résztvevő számára sikeresen végződött. A tanúsítványokat a vizsgát követően a képző intézmény vezetője, Dr. Pál Attila, a Zala Vármegyei Közgyűlés elnöke adta át a 26 résztvevőnek. Köszöntőjében méltatta a képzés előadóinak munkáját, gratulált a hallgatóknak a sikeres megmérettetéshez, köszönetet mondott a részvételért, a felkészüléséért, és kitartást kívánt a sokrétű falugondnoki teendőkhöz. Kihangsúlyozta a feladatkörrel járó felelősséget, és annak nehézségei mellett szépségeit is. Az átadó után Pácsonyi Imre alelnök is megfogalmazta gyakorlatvezetőként szerzett pozitív benyomásait.
A vizsgát megelőzően, április-május során a résztvevőknek egy elméleti és gyakorlati ismereteket is nyújtó képzésen kellett jelen lenniük, ahol a munkakörük magas színvonalon történő ellátásához kaptak tájékoztatást a különböző – oktatási programban rögzített - tématerületek szakmai felelőseinek vezetőitől, szakembereitől. Ezen túlmenően a megye négy településén nyerhettek betekintést a településvezető és a falugondnok beszámolói révén a helyi feladatokba, azok ellátásának módjába. Részt vettek kommunikációs képességeik, készségeik fejlesztésére irányuló tréningen, valamint gépjárművezetés-technikai bemutatón is, utóbbin a Zala Vármegyei Rendőr-főkapitányság szakmai vezetésével.
A képzés utolsó napján valamennyi hallgató leadta dolgozatát, ami a szóbeli vizsgára bocsátás feltétele volt a tanfolyamon való részvétel mellett.
A szakminisztérium által jegyzett oktatási programban foglaltak alapján háromtagú vizsgabizottság – amelynek tagjai a Belügyminisztérium főosztályvezetője dr. Andráczi-Tóth Veronika, a Slachta Margit Nemzeti Szociálpolitikai Intézet képzési referense, Bartus István, valamint Zala Vármegye Önkormányzatának alelnöke, Pácsonyi Imre – előzetesen értékelte a dolgozatokat. A szóbeli vizsgán a védés keretében két, az írásos munkához kapcsolódó kérdésre kellett válaszolniuk a hallgatóknak, amelynek mindenki sikerrel tett eleget.
Az esemény zárásaként a hallgatókról csoportkép készült.
vissza...A Zalai borvidék
A Zalai borvidék Zala vármegyében a Zalai-dombság oldalain és fennsíkjain, illetve a Keszthelyi-hegység északnyugati részének lejtőin a Zalai-dombság agroökológiai körzetben alakult ki. A borvidéknek két körzete van.