2025.07.04 - Ünnepélyes keretek között tartották meg csütörtökön az Agrár- és Élettudományi Egyetem Georgikon Campusának oklevélátadó rendezvényét, ahol 119 hallgató vehette át diplomáját különböző képzési formákban. A fennállásának 228. évfordulóját ünneplő intézmény továbbra is meghatározó szerepet játszik a hazai agrárfelsőoktatásban. A végzősöket többek között Szabó Péter, a Georgikon Campus főigazgató-helyettese, Rózsa László, a Georgikon Campus főigazgatója, Nagy Bálint országgyűlési képviselő, közlekedésért felelős államtitkár, valamint Rétvári Róbert, a Zala Vármegyei Közgyűlés alelnöke köszöntötte.
2025.07.02 - Uniós támogatással természetvédelmi fejlesztés veszi kezdetét a Kis-Balatonon. A projektnyitó rendezvényen Rácz András, az Agrárminisztérium államtitkárának köszöntőjét követően Bende Zsolt igazgató és Rozner György általános igazgatóhelyettes számolt be a részletekről. A program az Ingói-berek és a Zalavári-nagylegelő vízkormányzásának biztonságát fokozza. A nemzeti park igazgatósága a vagyonkezelésében lévő zalavári területének gyepeit mintegy 100 magyar bivaly legeltetésével tartja karban. A fejlesztés az ezen területen élő magyar genetikájú bivalyok életminőségét is javítani fogja. Zala Vármegye Önkormányzata részéről Rétvári Róbert alelnök vett részt a rendezvényen.
2025.07.01 - A mezőgazdasági vállalkozások generációváltását elősegítő pályázatról, valamint a kapcsolódó kérelmekről tartott fórumot és sajtótájékoztatót Zalaegerszegen, a NAK Zala Vármegyei Igazgatóságán Sabján Krisztián, a NAK vármegyei elnöke, Süle Katalin, általános agrárgazdasági ügyekért felelős alelnök, a MAGOSZ Zala Vármegyei elnöke és Vigh László országgyűlési képviselő. Az érdeklődőket dr. Farkas Diana, a NAK vezető földügyi szakértője, dr. Cseh Tibor, a MAGOSZ főtitkára, a NAK országos alelnöke és Nagy Viktor, a MAGOSZ szakmai titkára tájékoztatta részletekről. Zala Vármegye Önkormányzatát alelnöke, Pácsonyi Imre képviselte az eseményen.
2025.06.30 - Az Interreg Central Europe program forrásaiból támogatott CE-Spaces4All című, CE0100331 azonosítószámú projekt keretében tartottak hétfőn szakmai workshopot a vármegye önkormányzata székhelyén. A pályázat során kiválasztott akadálymentes túraútvonalakat Simon Zsolt, a Nyugat-Pannon Nonprofit Kft. projektmenedzsere, a készülő videóban szereplő akadálymentes helyszíneket munkatársa Aradszki Zsombor mutatta be. A részvevőket a közgyűlés alelnöke, Rétvári Róbert köszöntötte, kiemelve Zala turisztikai palettájának sokszínűségét, valamint a törekvést, hogy ezen értékek mindenki részére elérhetővé váljanak.
2025.06.30 - Vasárnap Zalaszombatfán is falunapot tartottak, amely a kápolnában tartott Péter, Pál-napi szentmisével vette kezdetét, majd a rendezvénytér mellett főzőversennyel folytatódott. Délután rendezték meg a Flúgos Futam névre keresztelt jukker versenyt és a zenei műsort, amely előtt Vigh László országgyűlési képviselő és Pácsonyi Imre, a vármegyei közgyűlés alelnöke köszöntötte az érdeklődőket.
Zala Vármegye Önkormányzata harmadik alkalommal szervezi meg és bonyolítja le a falu- és tanyagondnoki képzést, amely az idei évben 2023. április 17-én (hétfőn) 9.00 órakor vette kezdetét a Megyeháza Deák Ferenc termében. A képzés megnyitóján Pácsonyi Imre, a Zala Vármegyei Közgyűlés alelnöke mondott köszöntőt.
Az oktatásra 28 falugondnokot jelentett be a munkáltatója, vagyis a falugondnoki szolgálatot működtető település polgármestere. A jelentkezést a Slachta Margit Nemzeti Szociálpolitikai Intézet továbbítja a területileg illetékes vármegyei önkormányzat felé. Minden falugondnoknak a jogviszonya létesítését követő egy éven belül eredményesen el kell végeznie ezen alapképzést, hogy munkakörében tovább foglalkoztatható legyen.
A képzés idén is 4 héten keresztül zajlik, azonban a településvezetők igényéhez igazodva nem folyamatosan, hanem szünetekkel megszakítva, hogy a helyi feladatellátás a tanfolyam ideje alatt is rugalmasabban megoldható legyen. A résztvevőknek utolsó képzési napon kell leadniuk záródolgozataikat, amelynek szóbeli megvédésre várhatóan 2023. júniusa végén, de legkésőbb július elején kerül majd sor egy háromtagú – a szakminisztérium, a szociálpolitikai intézet és a vármegyei önkormányzat által delegált személyekből álló - bizottság előtt.
A képzés során elméleti és gyakorlati ismeretek átadására is sor kerül annak érdekében, hogy azok hozzájáruljanak a későbbi magas színvonalú feladatellátáshoz. A falugondnokok a munkavégzésükhöz kapcsolódó intézmények és szakterületek vezetői, valamint az önkormányzati hivatal munkatársai részéről olyan előadásokat hallhatnak, amelyekkel ismereteiket rendszerezni, hatékonyan alkalmazni tudják. A szakminisztérium által jóváhagyott oktatási program keretében megjelölt tématerületek áttekintésével a hallgatók a falugondnoki munka során felmerülő élethelyzetekkel találkoznak, amelyeket ezáltal munkájuk során is eredményesen képesek lesznek kezelni.
Áttekintést kapnak a szociális munka és a segítő foglalkozás kihívásairól, emellett terepgyakorlaton vesznek részt négy zalai községben – Csatárban, Szilvágyon, Szentgyörgyvölgyön és Zalaszentgyörgyön – a helyi polgármester, falugondnok, senior falugondnok és a képzés gyakorlatvezetője, Pácsonyi Imre koordinálásával. Emellett kommunikációs és szakmai önismereti tréningen és a Zala Vármegyei Rendőrfőkapitányság közreműködésével vezetéstechnikai gyakorlaton is részt vehetnek. Az intézménylátogatások során a Civil Központban, a Zala Vármegyei Kormányhivatal Foglalkoztatási, Foglalkoztatás-felügyeleti és Munkavédelmi Főosztályán, valamint a Deák Ferenc Megyei Könyvtárban tekintik át az intézmények falugondnoki munkakörhöz kapcsolódó szolgáltatásait.
A képzésben idén is közreműködik a Zala Vármegyei Kormányhivatal Foglalkoztatási, Foglalkoztatás-felügyeleti és Munkavédelmi, Családtámogatási és Egészségbiztosítási, Népegészségügyi, Agrárügyi, valamint Agrár- és Vidékfejlesztést Támogató Főosztálya. Előadóként felkérésre került a Zala Vármegyei Rendőrfőkapitányság, az Országos Mentőszolgálat, a Zalaegerszegi Tankerületi Központ, a Szociális- és Gyermekvédelmi Főigazgatóság. Részt vesz az oktatásban a Zala Megyei Szent Rafael Kórház, a Zalai Civil Közösségi Szolgáltató Központ, a Zalaegerszegi Család- és Gyermekjóléti Központ, a Zala Megyei Polgárőr Szövetség, a Zala Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság és a Nemzeti Művelődési Intézet. Valamennyi előadó a falugondnoki munka szemszögéből tekintve ad tájékoztatást szakterületének feladatairól teret biztosítva a felmerülő kérdések, problémák megválaszolására.
A vármegyei önkormányzat kiemelt felelősséggel végzi alapképzési feladatát, tudva, hogy a falugondnoki szolgálat munkatársa közvetlenül járul hozzá a vidéki lakosság életkörülményeinek jobbá tételéhez, a szolgáltatásokhoz való hozzáférésének megkönnyítéséhez.
Fotó és forrás: ZVÖ
vissza...A Zalai borvidék
A Zalai borvidék Zala vármegyében a Zalai-dombság oldalain és fennsíkjain, illetve a Keszthelyi-hegység északnyugati részének lejtőin a Zalai-dombság agroökológiai körzetben alakult ki. A borvidéknek két körzete van.