Cookie Consent by FreePrivacyPolicy.com

Legfrissebb hírek


2025.07.04 - Ünnepélyes keretek között tartották meg csütörtökön az Agrár- és Élettudományi Egyetem Georgikon Campusának oklevélátadó rendezvényét, ahol 119 hallgató vehette át diplomáját különböző képzési formákban. A fennállásának 228. évfordulóját ünneplő intézmény továbbra is meghatározó szerepet játszik a hazai agrárfelsőoktatásban. A végzősöket többek között Szabó Péter, a Georgikon Campus főigazgató-helyettese, Rózsa László, a Georgikon Campus főigazgatója, Nagy Bálint országgyűlési képviselő, közlekedésért felelős államtitkár, valamint Rétvári Róbert, a Zala Vármegyei Közgyűlés alelnöke köszöntötte.

2025.07.02 - Uniós támogatással természetvédelmi fejlesztés veszi kezdetét a Kis-Balatonon. A projektnyitó rendezvényen Rácz András, az Agrárminisztérium államtitkárának köszöntőjét követően Bende Zsolt igazgató és Rozner György általános igazgatóhelyettes számolt be a részletekről. A program az Ingói-berek és a Zalavári-nagylegelő vízkormányzásának biztonságát fokozza. A nemzeti park igazgatósága a vagyonkezelésében lévő zalavári területének gyepeit mintegy 100 magyar bivaly legeltetésével tartja karban. A fejlesztés az ezen területen élő magyar genetikájú bivalyok életminőségét is javítani fogja. Zala Vármegye Önkormányzata részéről Rétvári Róbert alelnök vett részt a rendezvényen.

2025.07.01 - A mezőgazdasági vállalkozások generációváltását elősegítő pályázatról, valamint a kapcsolódó kérelmekről tartott fórumot és sajtótájékoztatót Zalaegerszegen, a NAK Zala Vármegyei Igazgatóságán Sabján Krisztián, a NAK vármegyei elnöke, Süle Katalin, általános agrárgazdasági ügyekért felelős alelnök, a MAGOSZ Zala Vármegyei elnöke és Vigh László országgyűlési képviselő. Az érdeklődőket dr. Farkas Diana, a NAK vezető földügyi szakértője, dr. Cseh Tibor, a MAGOSZ főtitkára, a NAK országos alelnöke és Nagy Viktor, a MAGOSZ szakmai titkára tájékoztatta részletekről. Zala Vármegye Önkormányzatát alelnöke, Pácsonyi Imre képviselte az eseményen.

2025.06.30 - Az Interreg Central Europe program forrásaiból támogatott CE-Spaces4All című, CE0100331 azonosítószámú projekt keretében tartottak hétfőn szakmai workshopot a vármegye önkormányzata székhelyén. A pályázat során kiválasztott akadálymentes túraútvonalakat Simon Zsolt, a Nyugat-Pannon Nonprofit Kft. projektmenedzsere, a készülő videóban szereplő akadálymentes helyszíneket munkatársa Aradszki Zsombor mutatta be. A részvevőket a közgyűlés alelnöke, Rétvári Róbert köszöntötte, kiemelve Zala turisztikai palettájának sokszínűségét, valamint a törekvést, hogy ezen értékek mindenki részére elérhetővé váljanak.

2025.06.30 - Vasárnap Zalaszombatfán is falunapot tartottak, amely a kápolnában tartott Péter, Pál-napi szentmisével vette kezdetét, majd a rendezvénytér mellett főzőversennyel folytatódott. Délután rendezték meg a Flúgos Futam névre keresztelt jukker versenyt és a zenei műsort, amely előtt Vigh László országgyűlési képviselő és Pácsonyi Imre, a vármegyei közgyűlés alelnöke köszöntötte az érdeklődőket.

Közadattár

Zala a termálfürdők hazája


Lezárul a CO-EMEP projekt
2022.02.24

Ma tartották a Lentiben az Interreg V–A Magyarország–Horvátország Együttműködési Program 2014-2020 program keretében megvalósuló CO-EMEP című projekt zárókonferenciáját. A 2020. július 1-jétől futó projekt a Muraköz Megyei Energia Ügynökség vezető partnerségével és a Zala Megyei Önkormányzat projektpartnerségével került lebonyolításra. Alapvető célja a magyar-horvát határmenti terület energiaszegénységének csökkentése és a hatékonyabb energiamenedzsment érdekében együttműködési hálózat kialakítása volt. A zárórendezvényen jelen lévők a projektben elért eredmények bemutatásáról, az energiaszegénység aktuális kérdéseiről, valamint a projekt pilot tevékenysége keretében a családi házakban elvégzett mérések ismertetéséről kaptak tájékoztatást. Az eseményen köszöntőt mondott Pácsonyi Imre, a Zala Megyei Közgyűlés alelnöke és Alen Višnjić, a Muraköz Megyei Energetikai Ügynökség igazgatója.


A pályázat legfontosabb célja az energiaszegénység csökkentése, melyhez kezdeti lépésként az energiaszegénység fogalmának meghatározására volt szükség.

A jelenség sok vidéki háztartást érint horvát és magyar oldalon egyaránt – számukra mindennapos gondot okoz a megfelelő fűtési/hűtési rendszer hiánya. Az energiaszegénység európai szintű probléma: egy háztartás akkor tekinthető energiaszegénynek, ha az nem képes megfizetni az alapvető energiaszolgáltatásokat (fűtés, hűtés, világítás, mobilitás és áramellátás), azaz nem tud megfelelő életszínvonalat elérni az alacsony jövedelem, a magas energiafelhasználás és az alacsony energiahatékonyság miatt.

Az energiaszegénység problémájára összpontosítva a pályázat keretein belül számos eredmény született: létrejött egy együttműködési hálózat az energiahatékonyság területén tevékenykedő szereplők közreműködésével, közös útmutatók, javaslatok és megoldások készültek. A háztartások számára szánt dokumentumban hasznos iránymutatások szerepelnek a megfelelő hőszigeteléssel, fűtési és használati melegvíz rendszerekkel, szellőztető rendszerekkel, ablakok és ajtók védelmével kapcsolatban. Az önkormányzatok számára készült iránymutatásokat tartalmazó összefoglalóban az energiaszegénység enyhítésének megtervezéséről, az érintettek bevonásáról, szakértői csoportok létrehozásáról szóló legfontosabb információk kerültek rögzítésre.

Pilot tevékenység keretében energetikai és általános épületgépészeti mérések (termografikus mérés, Blower-door teszt, U-érték/hőátbocsátási tényező mérése) történtek a bevont háztartásokban.

A projekt során kifejlesztésre került egy három nyelven elérhető, online energiagazdálkodási eszköz is, melynek segítségével a lakosság számára láthatóvá válik, milyen intézkedéseket alkalmazhatnak otthonaikban az energiahatékonyság növelése érdekében.

vissza...

A Zalai borvidék

A Zalai borvidék Zala vármegyében a Zalai-dombság oldalain és fennsíkjain, illetve a Keszthelyi-hegység északnyugati részének lejtőin a Zalai-dombság agroökológiai körzetben alakult ki. A borvidéknek két körzete van.


Bővebben