2025.07.04 - Ünnepélyes keretek között tartották meg csütörtökön az Agrár- és Élettudományi Egyetem Georgikon Campusának oklevélátadó rendezvényét, ahol 119 hallgató vehette át diplomáját különböző képzési formákban. A fennállásának 228. évfordulóját ünneplő intézmény továbbra is meghatározó szerepet játszik a hazai agrárfelsőoktatásban. A végzősöket többek között Szabó Péter, a Georgikon Campus főigazgató-helyettese, Rózsa László, a Georgikon Campus főigazgatója, Nagy Bálint országgyűlési képviselő, közlekedésért felelős államtitkár, valamint Rétvári Róbert, a Zala Vármegyei Közgyűlés alelnöke köszöntötte.
2025.07.02 - Uniós támogatással természetvédelmi fejlesztés veszi kezdetét a Kis-Balatonon. A projektnyitó rendezvényen Rácz András, az Agrárminisztérium államtitkárának köszöntőjét követően Bende Zsolt igazgató és Rozner György általános igazgatóhelyettes számolt be a részletekről. A program az Ingói-berek és a Zalavári-nagylegelő vízkormányzásának biztonságát fokozza. A nemzeti park igazgatósága a vagyonkezelésében lévő zalavári területének gyepeit mintegy 100 magyar bivaly legeltetésével tartja karban. A fejlesztés az ezen területen élő magyar genetikájú bivalyok életminőségét is javítani fogja. Zala Vármegye Önkormányzata részéről Rétvári Róbert alelnök vett részt a rendezvényen.
2025.07.01 - A mezőgazdasági vállalkozások generációváltását elősegítő pályázatról, valamint a kapcsolódó kérelmekről tartott fórumot és sajtótájékoztatót Zalaegerszegen, a NAK Zala Vármegyei Igazgatóságán Sabján Krisztián, a NAK vármegyei elnöke, Süle Katalin, általános agrárgazdasági ügyekért felelős alelnök, a MAGOSZ Zala Vármegyei elnöke és Vigh László országgyűlési képviselő. Az érdeklődőket dr. Farkas Diana, a NAK vezető földügyi szakértője, dr. Cseh Tibor, a MAGOSZ főtitkára, a NAK országos alelnöke és Nagy Viktor, a MAGOSZ szakmai titkára tájékoztatta részletekről. Zala Vármegye Önkormányzatát alelnöke, Pácsonyi Imre képviselte az eseményen.
2025.06.30 - Az Interreg Central Europe program forrásaiból támogatott CE-Spaces4All című, CE0100331 azonosítószámú projekt keretében tartottak hétfőn szakmai workshopot a vármegye önkormányzata székhelyén. A pályázat során kiválasztott akadálymentes túraútvonalakat Simon Zsolt, a Nyugat-Pannon Nonprofit Kft. projektmenedzsere, a készülő videóban szereplő akadálymentes helyszíneket munkatársa Aradszki Zsombor mutatta be. A részvevőket a közgyűlés alelnöke, Rétvári Róbert köszöntötte, kiemelve Zala turisztikai palettájának sokszínűségét, valamint a törekvést, hogy ezen értékek mindenki részére elérhetővé váljanak.
2025.06.30 - Vasárnap Zalaszombatfán is falunapot tartottak, amely a kápolnában tartott Péter, Pál-napi szentmisével vette kezdetét, majd a rendezvénytér mellett főzőversennyel folytatódott. Délután rendezték meg a Flúgos Futam névre keresztelt jukker versenyt és a zenei műsort, amely előtt Vigh László országgyűlési képviselő és Pácsonyi Imre, a vármegyei közgyűlés alelnöke köszöntötte az érdeklődőket.
Főként mezőgazdasági terményeket, feldolgozott és kézműves termékeket mutattak be a kiállítók pénteken a Zala Megyei Kormányhivatal „Értéket teremtünk” közfoglalkoztatási kiállításán. A rendezvényt Dr. Sifter Rózsa, Zala megye kormánymegbízottja, Pácsonyi Imre, a Zala Megyei Közgyűlés alelnöke, Horváth László, Lenti polgármestere, valamint dr. Besenyei Gábor szakmai főtanácsadó nyitotta meg.
A Zalában első alkalommal megrendezett kiállítás és vásár célja, hogy a közfoglalkoztatási mintaprogramban részt vevő települések lehetőséget kapjanak elért eredményeik, értékteremtő tevékenységeik bemutatására. Zala hat járásából 9, Somogy és Tolna megyéből 2, Vas megyéből 1 önkormányzat, valamint egy közhasznú nonprofit kft. vett részt a kiállításon.
Dr. Sifter Rózsa arról szólt, hogy sokszínű termékvilágba enged betekintést a kiállítás, ugyanakkor a közfoglalkoztatás keretében a mezőgazdasági, a helyi sajátosságokra épülő, valamint a szociális jellegű mintaprogramok eredménye elsődlegesen az adott településeken látható. A 2011-ben új alapokra helyezett közfoglalkoztatási programról a kormánymegbízott elmondta, hogy kidolgozásakor az egyik legfontosabb jellemző a hátrányos helyzetű területeken élőkre való odafigyelés volt. Zalában a programok indulásakor a kisebb települések gyakran koncentráltak olyan korábban elmaradt feladatokra, mint a mezőgazdasági földutak, az árkok, vízelvezetők rendbetétele, az illegális hulladéklerakók felszámolása, de azóta nőtt a mezőgazdasági programok száma is és közösségi tereket is kialakítottak. Zalában 2014 óta csökken a közfoglalkoztatottak száma – 2470 fő idén –, de továbbra is kiemelt szerepe van a közfoglalkoztatásnak.
Pácsonyi Imre a zalai innovatív foglalkoztatási paktumban részt vevő szervezetek jó együttműködéséről szólt, továbbá elmondta, hogy a következő fejlesztési ciklusban mintegy 2,5 milliárd forint előirányzattal valósítanak meg hasonló pályázatot.
Horváth László arról szólt, hogy Lentiben az önkormányzat és több munkáltató is részt vesz a közfoglalkoztatásban. Kiemelte a közmunkaprogramban aktívan közreműködő Lenti Városüzemeltető Nonprofit Kft. tevékenységét és az ott dolgozók városszépítő munkáját.
Dr. Besenyei Gábor végezetül közölte, hogy országosan 85 ezer fő van közfoglalkoztatásban, várhatóan a következő években is hasonló lesz a számuk. A kormányzat ezért a jövő évi költségvetésben is több mint 100 milliárd forintot szán erre a tevékenységre. A szakmai főtanácsadó hozzátette, hogy Zala megye is megkapja a következő évben azokat a lehetőségeket, amelyeket az idén.
Fotó és forrás: Zalai Hírlap
vissza...A Zalai borvidék
A Zalai borvidék Zala vármegyében a Zalai-dombság oldalain és fennsíkjain, illetve a Keszthelyi-hegység északnyugati részének lejtőin a Zalai-dombság agroökológiai körzetben alakult ki. A borvidéknek két körzete van.